Krank Sensörü Temizleme

Krank Sensörü Temizleme

Krank sensörü temizleme işlemi sensörün verimli çalışmasını sağlar ve bu sayede araç motorunun sorunsuz olarak çalışması mümkün olur. Su sızıntısı ile birlikte ortaya çıkan kirlenme sonucunda krank sensörü görevini yerine getiremez. Motor kesilmesi olarak bilinen durum ve motorun çalışmaması durumunda araç sahipleri için oldukça sıkıntılı bir durumun ortaya çıkması söz konusu olur. Araç çalışmasında ortaya çıkan düzensizlikler aracın güvenilir olmaktan çıkmasına neden olur.

Krank mili devir sensörü olarak karşımıza çıkan bu teknoloji araçlarda düzenli hareket ve motor çalışma performansı sağlar. En önemli elektronik cihazlardan biri olarak karşınıza gelen krank mili devir sensörü krank milinin devrini ve dönüş hızını hesaplar. Motor performansını yükseltme ve geliştirmede çok önemli teknik çalışmalar yapılmaktadır. Yanmalı motorlarda yakıt ve hava takviyesinin yapılmasında, ilk olarak ölçülü tedarik konusu öne çıkmıştır. Krank milinin dönme hızına bağlı olarak motorun yakıt ve hava ihtiyacının karşılanması gerekir. Gerekli ayarlamaları düzgün yapmak ve motor performansını verimli kullanmak için gelişmiş sensör sistemlerinden yardım almak zorunlu hale gelmiştir.

Krank Sensörü Temizleme

Krank Mili Sensörü Nedir?

Krank Mili Sensörü Nedir?

Krank mili sensörü bir aracın en önemli teknik unsurlarından biridir. Motorun gereksinimlerini ölçme ve temin etmede bu gelişmiş teknoloji ile ayarlama yöntemi kullanılır. Petrol yakıtlı araçlarda yakıt püskürtme miktarı ve süresi bu teknolojinin devreye girmesi ile dengeli bir sonuç verir. Motor için gerekli olan yakıt miktarının ayarlanması ve püskürtmenin yapılması, yine bu sensör teknolojisi ile mümkün olur. Krank sensörünün bir araçta yerine getirdiği görevler şu şekildedir.

 • Turbo şarj sisteminde basınç ayarı krank sensörünün çalışması ile sağlanır.
 • Otomatik vites araçlarda vites değişim zamanını belirler ve değişim noktalarının tespitini sağlar.
 • Benzinli motorlu araçlarda ateşlemenin zamanını belirler
 • Yakıt enjeksiyonunun yönetimini sağlar
 • Yakıt püskürtme süre ve miktar belirleme görevi yapar.
Eğer bu sistemde herhangi bir zarar veya bozukluk söz konusu olursa, bu çok hassas dengelerde bozulmalar olur ve aracın çalışması bu durumdan olumsuz etkilenir. Ekseriyetle su hasarı denilen durum ortaya çıkarken kirlenme etkisi ile araçların çalışmasında düzensizlikler ortaya çıkar.

Krank Mili Sensörü Nedir?

Krank Sensörü Kirlenirse Ne Olur?

Krank Sensörü Kirlenirse Ne Olur?

Aracın motor kısmını olabildiğince sudan uzak tutmak gerekir. Motorun bazı bölmelerinde suyun olumsuz etkisi görülmez. Bazı bölmelerinde ise sudan kaynaklanan sorunlar öne çıkar ve araca zarar verir. Eğer ıslanan kısım krank sensörü olursa, hiç zaman kaybetmeden krank sensörü temizleme işleminin yapılması gerekir. Kirlenmeye bağlı olarak sensör çalışmaz hale gelir ve hiç umulmadık yerlerde motor kesilmesi denen olumsuz durumlar yaşanır. Aracıyla güvenle yolculuk yapmayı planlayan tüm sürücüler bu soruna karşı tedbirli olmalıdır. Yağmur ve çamur durumlarında yapılacak basit bir çalışma ile gerekli tedbirleri almak mümkün olur. Krank sensöründe ortaya çıkan sorunlar araçlarda belirgin şekilde olumsuzlukların görülmesine neden olur. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Araçta güç kaybı yaşanır.
 • Motorda kesilme sorunu ortaya çıkar.
 • Egzozdan koyu duman çıkar.
 • Motor ışığı yanar.
 • Yakıt tüketimi artar.
 • Araç aniden durur.
 • Düzensiz motor çalışması söz konusu olur.
Eğer zamanında temizlik ve bakım çalışması yapılacak olursa araçtan beklenen verimliliğin en iyi şekilde ortaya çıkması mümkün olur. Motor kontrol ünitesi (ECU) önemli bilgileri krank sensöründen alır ve bu bilgiler işlenerek aracın güvenli şekilde çalışması sağlanır. Eğer sensör arızası söz konusu olursa doğru bilgiler iletilmez ve buna bağlı olarak aracın düzenli çalışması söz konusu olur.

Krank Sensörü Kirlenirse Ne Olur?

Sıkça Sorulan Sorular

Krank Sensörü Temizleme Nasıl Yapılır?

Su sıçraması, yağlanma ve tortu gibi istenmeyen oluşumlar krank sensörünün çalışmasını olumsuz etkiler. Temizlik konusunda bireyler kendi çabaları ile bir şeyler yapabilir. İlk etapta aracın çalışmaması ve motorun soğuk durumda olması gerekir. Eğer araçta bir elektrik arızasına sebebiyet vermemek istiyorsanız aküyü sökmeniz uygun bir tavsiye olacaktır. Sensörün konumunu bulmak ve onun yerine ulaşmak temizlik için önemli aşamalardan biri olacaktır. Sökme işleminden sonra gerekli temizliği yaparak sensörün kurumasını beklemeniz gerekir. Temizlik sonrasında bağlantıları kontrol ederek sensörün sorunsuz şekilde çalışmasını garanti altına alabilirsiniz. Sensörün yerine takılması ve akünün yeniden takılması sonrasında aracın çalıştırılarak kontrolü yapılmalıdır.

Krank Sensörü Temizleme Ve Periyodik Bakım

Krank sensörü temizleme konusunda bireysel becerilerinize güvenebilirsiniz. Genelde bu tarz zor işlerde tecrübeli ve yetenekli bir servisi tercih etmek çok daha akılcı olacaktır. Aracın performansını koruması ve kayıp yaşamaması adına mevsimlik olarak doğru zamanlı kontroller yapılmalı, bu süreçler aksatılmamalıdır. Araçların her zaman en zor koşula hazırlıklı olması için, gerektiğinde profesyonel servis desteği ile isabetli adımlar atılmalıdır. Krank sensörüne ait bir sorundan kuşku duyuluyorsa öncelikli olarak sensörün bozuk mu yoksa kirlenmiş mi olduğunu anlamak gerekir. Yeterli tecrübeye sahip olan usta teknisyenler yalnızca belirtilere bakarak dahi bu konuda fikir sahibi olabilirler. Sorunun tam olarak anlaşılması sorunun çözümünde en az % 50 avantaj sağlar.

Arızalı sensörlerin tamiri ve değişim çalışmalarında profesyonel bir servisin çalışması hızlı ve güvenilir çözüm anlamına gelecektir. Bakım süreçleri aksatılmayan araçlarda sorunların anlaşılması ve uygun çözüm getirilmesi çok hızlı bir süreç olarak ortaya çıkar. Temizlik için takip edilen süreçte, yöntem ve malzemeler hızlı çözümlerin ortaya çıkmasına neden olur. Sensör çalışması sağlandıktan sonra aracın artık trafiğe çıkış vakti gelmiş olur. Temizlik ve aracın servisten çıkış sürecine bağlı olarak çalışmada yüksek verimlilik ortaya çıkar. Araç yakıt verimliliği ve yüksek performans için periyodik bakım süreçleri büyük önem taşır. Sürekli olarak uzmanlar tarafından kontrolde tutulan araçlar yüksek performansa ve tasarruflu ulaşım imkânına sahip olur.

Krank Sensörü Temizleme Hizmetimiz

Bosch dizel servis olarak aracınızda ihtiyaç olan tüm hizmetleri servisimizden alabilirsiniz. Sökülüp temizlenmesi ve temizlenip tekrardan yerine takılması gereken parçalar için bizden yardım alabilirsiniz. Bir asırlık teknoloji geçmişine ve gelişimine sahip olan servisimiz krank sensörü temizleme hizmeti konusunda size en uygun yardımı yapacaktır. Motor devrini hesaplayan ve buna bağlı olarak aracın düzenli çalışmasına imkân tanıyan teknoloji, korunmalı ve temiz tutulmalıdır. Müşterilerine her türlü zorlu hizmet desteği veren servisimiz temizlik ve montaj hizmetleri ile ihtiyaçlarınızı güvenle karşılayacaktır. Sizin için hazırladığımız uygun ve kaliteli hizmetleri hemen tercih edebilirsiniz.

Başarılı bir temizlik sürecinde parçanın sökülmesi, uygun yöntemle temizlenmesi ve doğru montaj gibi süreçler büyük öneme sahiptir. Aracınızı çok iyi bilen ve her bir parçasını tanıyan uzman ekiplerimiz yüksek Bosch teknolojisinin getirdiği avantajlarla çalışır ve aracınıza en uygun olan çözümleri size getirir. Bu sayede randımanı yüksek ve bakımlı araçların servisimizden çıkması mümkün olur. Tamir ve yedek parça temini süreçlerinde gösterdiğimiz başarıyı temizlik ve montaj işinde de gösteririz. Araçlarınızın güvenle hizmet alabilmesi için servisimizin modern donanımları size yardımcı olmaya hazırdır. Aracınız için güven veren hizmet çözümleri ile karşınızdayız. Çalışma ergonomisi sağlayan modern istasyonlarımız gereksinimlerinizi en uygun şekilde yerine getirme konusunda bizlere önemli avantajlar sağlamıştır.